9 sierpnia 2007

Jak założyć bloga w domenie awantura.org?

Po pierwsze, musisz być członkiem naszego Stowarzyszenia :) Po drugie, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.


Krok 1: Gmail.com

Wejdź na stronę http://gmail.com i załóż konto pocztowe - kliknij w link Zarejestruj się, aby korzystać z usługi Gmail. Wypełnij formularz i ciesz się swoim nowym kontem Google.

Krok 2: Blogger.com

Wejdź na stronę http://blogger.com. Jeśli wcześniej nie wylogowałeś się z Gmaila, powinieneś od razu być zalogowany na Bloggerze, jeśli zdążyłeś już się wylogować - zaloguj się ponownie. Twoja nazwa użytkownika to wcześniej założony adres email, a hasło jest takie samo, jak to, które wybrałeś dla Gmaila.

Po zalogowaniu się jesteś w swoim Pulpicie nawigacyjnym. Uwaga! Jeśli masz napisy w języku angielskim, to zmień język na polski (rozwijana lista w prawym górnym obszarze strony).

Kliknij w Utwórz bloga. Wypełnij formularz. Zwróć uwagę, że nazwa wpisywana w polu Adres bloga (URL) nie jest szczególnie istotna, gdyż potem i tak zostanie zmieniona na twojanazwa.awantura.org.

Krok 3: twojanazwa.awantura.org

Po założeniu bloga jest on domyślnie widziany w internecie pod adresem twojanazwa.blogspot.com. Aby to zmienić w Pulpicie nawigacyjnym przy nazwie swojego bloga kliknij w Ustawienia a potem w Publikowanie. Następnie kliknij w Przełącz na Domena niestandardowa. W polu Twoja domena wpisz wybraną przez siebie nazwę bloga, np. andrzej.awantura.org (bez przedrostka www!). Pole wysyłaj pingi zmień na Tak. To wszystko z twojej strony jeśli chodzi o konfigurację domeny. Musisz jeszcze powiadomić mnie o wybranej przez siebie nazwie bloga (abym mógł zrobić odpowiednie wpisy w DNS domeny). Możesz to zrobić np. zostawiając komentarz pod tym wpisem (ewentualnie forum, mail, gg lub też przekazać to info panu Prezesowi naszego Stowarzyszenia).

Krok 4: Personalizacja bloga

Mając założonego bloga możesz już publikować w sieci. Warto pobawić się ustawieniami, uzupełnić swój Profil. Jeśli nie odpowiada ci domyślny wygląd bloga możesz zmienić to w zakładce Szablon. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą sobie wgrać zewnętrzne szablony, edytować na swój sposób te udostępnione lub też stworzyć jakiś zupełnie od podstaw.

Bonus: Jak usunąć belkę nawigacyjną

- Zaloguj się na bloggera

- W swoim Pulpicie nawigacyjnym wybierz zakładkę Szablon. Kliknij Edytuj kod HTML. W sekcji Edytuj szablon jest widoczny kod HTML twojego bloga.

- wstaw definicję CSS - odszukaj fragment kodu:

/* Variable definitions
====================
...
- tuż przed nim wstaw:
#navbar-iframe {
display: none !important;
}
Usunięcie tego kodu przywróci belkę nawigacyjną.

3 komentarze:

5pitfir3 pisze...

5pitfir3.awantura.org

Anonimowy pisze...

Ola, what's up amigos? :)
Hope to receive any help from you if I will have some quesitons.
Thanks in advance and good luck! :)

Anonimowy pisze...

Dzieki za ciekawe informacje