22 lipca 2009

10 najdroższych obrazów świata

Najbogatsi chętnie inwestują w sztukę. Chcąc do nich dołączyć, może już teraz warto zrobić rozeznanie co jest na topie?

Poniżej zestawienie 10 najdroższych obrazów świata. Lista obejmuje zarówno sprzedaż aukcyjną jak i prywatne transakcje. Nie znalazły się na niej płótna i sumy mocno wątpliwe nie potwierdzone przez więcej niż jedno źródło.

1. JACKSON POLLOCK: "Number 5, 1948", 1948

$140 milionów
Sprzedaż prywatna, 2006 rok. Sprzedający: David Geffen. Nabywca: David Martínez (prawdopodobnie)Jeśli na co dzień nie interesujesz się sztuką nowoczesną, pewnie nie będziesz mógł uwierzyć, że ten obraz ocenia się obecnie jako najdroższy na świecie. Wprawdzie kwoty 140 milionów dolarów nikt oficjalnie nie potwierdził, przyjmuje się jednak, że jest prawdziwa (nikt też nie zaprzeczył). To, że dzieło Jacksona Pollocka rozpoczyna to zestawienie jest dowodem na wzrastające zainteresowanie sztuką współczesną. Może warto część pieniędzy zainwestować w jakiegoś młodego obiecującego artystę?

2. WILLEM DE KOONING: "Woman III", 1952-53

$137.5 milionów
Sprzedaż prywatna, 2006. Sprzedający: David Geffen. Nabywca: Steven CohenTo drugi obecnie co do wartości obraz na świecie. Podobnie jak pierwszy został sprzedany przez Davida Goffena - trzeba przyznać, że facet potrafi wywindować cenę. "Woman III" Willema de Kooniga to jeden z sześciu obrazów artysty namalowanych przez niego w latach 1951- 1953. Obraz ten wisiał w Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie, skąd, w późniejszych latach, został zdjęty, gdyż nie był zgodny z rządową polityką moralności. Prezentowane dzieło jest częścią całej serii pt. "Kobieta". T.Hess nazwał je "czarną boginią", a prestiżowa strona theartwolf.com zaliczyła go do 50 największych arcydzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstały. Hmm...

3. GUSTAV KLIMT: "Adele Bloch-bauer I", 1907

$135 milionów
Sprzedaż prywatna, 2006. Nabywca: Ronald LauderKiedyś był to najdroższy obraz na świecie, przez wielu uznawany za najwybitniejsze dzieło Klimta. Namalowanie tego portretu zabrało artyście ponad 3 lata oraz mnóstwo oleju i złota. Portret nabył szwajcarski magnat cukrowy Ferdynand Bloch-Bauer, wielki fan Klimta i mąż sportretowanej damy. Prawo do niego miała siostrzenica Blocha - Maria Altmann. Kolekcję w czasie wojny przejęła III Rzesza. Dzieło odzyskano dopiero w kilka lat po otwarciu archiwów III Rzeszy w roku w 1998 roku. Kupno tego kultowego obrazu przez magnata Ronalda Laudera wywołało prawdziwy wstrząs w świecie sztuki.

4. PABLO PICASSO: "Garçon a la pipe", 1904

$104.1 milionów
Sotheby's w Nowym Jorku, Maj 2004. Anonimowy nabywcaSprzedaż tego obrazu to pierwszy przypadek, kiedy cena płótna przekroczyła granice 100 milionów dolarów. "Chłopiec z Fajką" to jednocześnie najdrożej dotychczas sprzedane dzieło Picassa. Jego wartość w 2004 roku wyniosła ok 104,1 miliona dolarów. Pomimo że nazwisko nabywcy nie zostało ujawnione, niektóre źródła podają, że był nim Gneya Barilla, włoski potentat makaronowy. Wcześniej, obraz należał do kolekcji amerykańskiego dyplomaty Johna Hay Whitneya, który zakupił go w 1950 roku za kwotę 30 tys. dolarów. Na płótnie uwidoczniony został chłopiec pośród "społeczności rozrywkowej" żyjącej w Montmartre, dzielnicy Paryża, którzy to często gościli na obrazach Picassa w "różowym okresie" jego twórczości.

5. PABLO PICASSO: "Dora Maar au chat", 1941

$95.2 milionów
Sotheby's w Nowym Jorku , Maj 2006. Anonimowy nabywcaJeden z najlepszych obrazów Picassa przedstawia jego ówczesną wieloletnią przyjaciółkę i kochankę – Dorę Maar, którą malarz poznał w roku 1930. Ich sentymentalny związek trwał do roku 1946. W 1941, gdy powstał obraz, panna Maar miała 29 lat, o 26 mniej od Picassa. Na obrazie Dora Maar siedzi na krześle, a czarny kot ociera się o jej ramię. Córka artysty, Maya Widmeier niedawno na nowo odkryła i potwierdziła autentyczności tego płótna. Obraz został sprzedany anonimowemu nabywcy.

6. GUSTAV KLIMT: "Adele Bloch-bauer II", 1912

$87.9 milionów
Christie's Nowy Jork, listopad 2006. Nieznany nabywcaTen obraz Klimt namalował w 1912 r., pięć lat po "Złotej Adeli". Dzieło przedstawia stojącą w ogrodzie Adelę Bloch w wielkim czarnym kapeluszu. To płótno zostało sprzedane na aukcji, podczas której sprzedano równocześnie trzy inne działa Gustava Klimta, a ich łączna cena wyniosła 192 miliony dolarów.

7. FRANCIS BACON: "Tryptich 1976"

$86.3 milionów
Sotheby's Nowy Jork, maj 2008. Nabywca: europejski prywatny kolekcjonerRoman Abramowicz, rosyjski oligarcha i właściciel FC Chelsea, nabył niedawno za 86,3 mln dol. dzieło "Triptych, 1976" Francisa Bacona. Zaledwie rok wcześniej podobny Bacon został wystawiony za "jedyne" 44 miliony. Jako jeden z awangardowych twórców okresu surrealizmu, irlandzki malarz, Francis Bacon wylansował styl podzielenia obrazu na trzy części nazwany tryptykiem. Jego dzieło pod tym samym tytułem to najnowsza transakcja na liście.

8. VINCENT VAN GOGH: "Portrait of Doctor Gachet", 1890

$82.5 milionów
Christie's Nowy Jork, maj 1990, nabywca: Ryoei SaitoPortret został sprzedany w 1990 za astronomiczną sumę japońskiemu milionerowi - Ryoei Saito. Swego czasu był najdroższym obrazem na świecie. Płótno zniknęło bez śladu po śmierci nabywcy w 1996 roku. Historia tego dzieła doskonale odzwierciedla zjawisko nazwane "japońskim boomem", które miało miejsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych dwudziestego wieku. "Portret Dr. Gachet" jest najdroższym obrazem Van Gogha na tej liście.

9. JASPER JOHN: "False Start", 1959

$80 milionów
Sprzedaż prywatna, jesień 2006. Nieznany nabywcaJedyny obraz żyjącego artysty w zestawieniu to jedno z wielu dzieł z kolekcji potentata przemysłowego Davida Geffena. Sprzedany w 2006 roku za 80 mln $. Obraz nabył Kenneth Griffin - amerykański menadżer, zarządzający funduszem hedingowym Citadel Investment Group.


10. PIERRE AUGUSTE RENOIR: "Le moulin de la Galette", 1876

$78.1 milionów
Christie's Nowy Jork, maj 1990. Nabywca: Ryoei SaitoJedyny obraz Renoir’a w zestawieniu najdroższych obrazów to "Bal au moulin de la Galette, Montmartre". Obraz ten został sprzedany w 1990 roku Ryoei Saito, prezesowi japońskiej wytwórni papieru i kolekcjonerowi sztuki za 78.1 mln $, który to następnie sprzedał je europejskiemu, prywatnemu kolekcjonerowi za 50 milionów dolarów. Czyżby interes życia? ;)

Brak komentarzy: