25 lipca 2008

Benq-Siemens S68 - simlock i zmiana firmware

Benq-Siemens s68 to idealny telefon dla kogoś kto po prostu chce dzwonić i pisać sms'y. Superpłaski, ultralekki... rewelka :) Do tego jego cena na Allegro spadła już do 70-80zł. Mam go już parę dobrych lat i w zasadzie nie ma z nim żadnych problemów. Początkowo jednak potrafił się przyciąć podczas szybkiego pisania sms'ów, czy też przy usuwaniu wielu wiadomości jednocześnie. Winę za to ponosił soft telefonu.

Jeśli twój egzemplarz ma podobne objawy, sprawdź wersję firmware jaką ma wgraną. W tym celu wejdź w:
Ustawienia-Telefon-Identyfikacja
i sprawdź wersje oprogramowania. Jeśli jest niższa niż 47 to dobrym pomysłem jest jego aktualizacja. W tym celu możesz zaopatrzyć się w:
Kabel USB DC-140 - do zdobycia na Allegro za małe pieniądze.
Firmware v47 dla S68 - firma Benq-Simens już nie istnieje a tym samym zaprzestała wsparcia dla swoich telefonów, więc firmware nie jest już do ściągnięcia jak dawniej z ich oficjalnej strony. Na szczęście można je jeszcze znaleźć (u Ruskich i nie tylko). Dla leniwych podaję link - firmware v47 Benq-Siemens s68. W obiegu krąży także nowsza wersja softu oznaczona jako v52, ale z moich i nie tylko moich obserwacji wynika, że wcześniejsza wersja v47 jest znacznie stabilniejsza.
Sterowniki USB - pewnie miałem pecha, ale Windows XP SP3 nie wykrył automatycznie telefonu podłączonego kabelkiem. Zawiodły też sterowniki dostarczone na płycie dołączonej do kabla (sic!). Wyszukanie odpowiednich zajęło mi chwilę i wkrótce podam tu do nich linka. Ściągnij sterowniki USB

Sam proces wgrywania firmware jest banalny, po prostu podłącz telefon do kompa i uruchom program. Odrobina cierpliwości i gotowe. Ważne, by bateria w telefonie była wcześniej załadowana do pełna.

Skoro masz już kabelek DC-140 to możesz się też pokusić o zdjęcie blokady simlock ze swojego telefonu. Najpierw zaopatrz się w niezbędne narzędzia:
- x65_VNavigator
- midlet bsReader
- PapuaUtils

1. Za pomocą x66_VNavigator wgraj bsReader do katalogu GAMES w telefonie.
2. Uruchom PapuaUtils, wybierz odpowiedni port COM, wpisz IMEI swojego telefonu, jako typ podaj s68, a jako Boot Core s85. Podłącz telefon za pomocą kabla i kliknij SimulateSim.
3. Uruchom w telefonie bsReader i spisz HASH i ESN.
4. Wpisz HASH i ESN w odpowiednie pola w PapuaUtils. Wciśnij Calc SKEY + BootKEY i poczekaj na SKEY. Wciśnij Calc HASH + BootKEY from ESN + SKEY. Wciśnij Enter SKEY (BKEY)in phone. PapuaUtils musi wyświetlić Phone in Factory Mode.
5. Wciśnij FREIA log. Kiedy program zapyta czy zapisać plik LOG, wciśnij CANCEL. Kiedy program zapyta czy zapisać bloki bezpośrednio do telefonu wciśnij YES. Poczekaj aż program skończy zapisywać. Simlock zdjęty :)

Pamiętaj! Wszystko robisz na własną odpowiedzialność, istnieje ryzyko, że uszkodzisz telefon. Jeśli masz w telefonie firmware w wersji niższej niż v36 nie próbuj ściągać simlocka zanim nie wgrasz v47 sposobem podanym wyżej. Używaj programów w wersjach podanych przeze mnie (nie starszych i nie nowszych). Jeśli się do tego zastosujesz nie powinno być problemów.
Prześlij komentarz